Jak správně pečovat o kočku?

Kočky jsou známé tím, že pečlivě pečují o svůj zevnějšek. Neustále si jazýčkem čistí srst. Aby péče o tyto elegantní zvířátka byla kompletní, poradíme vám, na co určitě nezapomínat.
 

Koupání kočky

Někdy i stálé olizování srsti nestačí a je třeba našeho zásahu. Pokud jste stateční, můžete vaší kočku vykoupat. Používejte výhradně šampony pro kočky, které nebudou kůži vašeho mazlíčka dráždit a mají správné PH a ostatní hodnoty.
 
Pokud si přeci jen netroufáte na zápas s ostrými drápky, můžete vyzkoušet šampon suchý v podobě prášku, který nasypete do srsti a tu pak pořádně promnete. Pak už jej stačí pouze ze srsti vyčesat. Po mokrém koupání můžete pro kvalitu srsti použít například jojobový olej, který pečuje asi podobně, jako vlasové přípravky u nás lidí na vlasy. Některé kočky se ovšem zvuku spreje bojí, takže doporučujeme zvýšenou opatrnost.
 
 

Vyčesávání srsti

Potřeba vyčesávání je nejvíce patrná především v období línání. Správně byste však měli kočku vyčesávat celoročně. Zbavíte ji tak odumřelé srsti, promasírujete pokožku a také prohloubíte kontakt mezi vámi. Kromě jiného je pravidelné vyčesávání dobré jako prevence vzniku trichobezoárů. To jsou smotky srsti, které při své pravidelné očistě kočky spolykají. Ty se tak dostanou do trávicího systému koček a musí nějakým způsobem ven. Kočky je buď vyzvrací, nebo za pomoci přidávání maltózy do potravy projdou trávicím traktem.
 
 

Drápky a tlapky

I drápky a tlapky potřebují svoji péči. S broušením drápků pomáhají škrabadla v některých případech bohužel i stěny nebo nový nábytek. Zkrátit kočičí drápky lze ale také pomocí běžných kleštiček na drápky. Při tom je třeba kočku zajistit, aby nedošlo k náhlému pohybu a zatržení neodstřihnutého drápku. Vezměte kočičí tlapku opatrně mezi palec a ukazováček a pomalu zatlačte na lůžko z horní strany tlapky. Drápek tak vyjede z lůžka a vy jej můžete zkrátit na požadovanou délku.
 
 

Péče o zuby

Čištění zubů bývá v případě koček mise nemožná. Kosti bohužel neokusují a tak je třeba si poradit jinak. Většina koček se zubním kamenem příliš problémy nemá. Pomoci jim však můžeme různými pochoutkami na čištění zubů, enzymatickými doplňky do vody nebo sprejem, který stačí do tlamky jen nastříkat. Klasické čištění zubů pomocí pasty pro kočky a malého kartáčku k tomu určeného samozřejmě zkusit také můžete. 
 
 

Oči a uši

Kočkám je třeba občas vyčistit uši a vykapat oči. Používejte k tomu vždy jen přípravky určené pro péči o kočičí uši a oči. Oči můžete vykapat oftalem i z preventivních důvodů. Vymyjete z nich prach a nežádoucí nečistoty. Pro čištění uší budete potřebovat trochu více zručnosti. Můžete použít například Ear Cleaner. Ten nakapete do zvukovodu, ucho promnete a pak pomocí vatového tamponu z ucha vytřete. Nikdy nepoužívejte štětičky do uší! Pokud se zvíře prudčeji pohne, mohlo by dojít k proražení ušního bubínku. Nezapomeňte pořádně vyčistit všechny záhyby boltce z vnitřní strany. Při nakapání přípravku do ucha se pokuste zamezit pohybu hlavy. Většinou bude následovat okamžité zatřepání hlavou.
 
 
Krásnou srst, zdravé oči a čistá ouška Vaší kočky Vám přeje prodejce chovatelský potřeb SUPER ZOO.